Döngüler

Bazı durumlarda bir fonksiyonu 5 kez , 10 kez hatta 100 kez çağırmamız gerekebilir. Yada bir dizi içerisindeki tüm değerleri kontrol ettirmek isteyebiliriz. Bunları elle yapmak değerler büyüdükçe eziyet haline gelecektir. İşte bu noktada devreye döngüler giriyor. Döngüler bizim belirlediğimiz koşullar doğrultusunda çalışmaya devam ederler. Diziler içinse dizinin tüm elemanları bitene kadar bu durum devam eder.

ForLoop & ForLoopWithBreak: First ve Last Index farkı kadar döngü devam eder. Loop Body çıkışına her adımda yapılmak istenen işlemler yazılır. Completed çıkışı döngü sonlandıktan sonra programın akışına devam edeceği çıkıştır. FoorLoop ile ForLoopWithBreak arasındaki tek fark Break girişidir. Break girişi herhangi bir yerden Input alırsa döngü hangi adımda olursa  olsun sonlanır ve Completed çıkışından çalışmaya devam eder.
X4VPEo.jpg

ForEachLoop & ForEachLoopWithBreak: Dizinin eleman sayısı kadar döngü devam eder. Aynı şekilde break ile durdurulabilir.
3orEpO.jpg

While: Condition parametresi true oldukça döngü devam eder false olduğu anda sonlandırılır. Sonlandırıldıktan sonra aynı şekilde Completed çıkışından akışına devam eder.
VYorDV.jpg

YORUMLAR